radce.infoblog.cz

Co si zjistit před nákupem nového bytu z developerského projektu?

Publikováno 30.12.2014 v 10:42 v kategorii RADY, přečteno: 41x

Uvažujete o koupi bytu a líbí se vám nějaký z developerských projektů? Proč ne, spousta lidí dává přednost novostavbám, které nabízí spoustu výhod. Ale pozor! I zde můžete narazit na problémy, o kterých jste vůbec neměli ponětí.

Výhody developerských projektů
Nové bytyProzkoumáváte byty na prodej? Jaké jsou výhody těch nových? 

Jednou z výhod oproti starému bytu je určitě technický stav, ten by měl být totiž perfektní. Tedy pokud developer ohlídal kvalitu materiálů i provedení.

Další výhodou je energeticky úspornější provoz developerských projektů díky využití materiálů s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. 

Novostavby, které se staví v současnosti, musí splňovat energetickou náročnost úrovně A, B nebo C.

Pokud koupíte byt v novostavbě, máte ze zákona dvouletou záruční dobu. Takže pokud odhalíte nějaké vady, nedostatky nebo nedodělky, můžete je reklamovat. Pokud jste koupili byt od seriózního developera, chybu uzná a opraví.

A pak tu máme ještě jeden sporný bod a tím je cena a čas. Možná vám je z hlediska ceny bližší starý byt než developerské projekty. Dobře, ale co potom? Starý byt musíte rekonstruovat a to rozhodně není zadarmo, navíc na tom strávíte mnoho času. Co je tedy nakonec lepší?

Rizika bytů v novostavbě
Nový bytZajímáte se třeba o nové byty v Praze a jeden koupíte. 

Tím se stáváte členem společenství vlastníků se všemi právy i povinnostmi, jakmile nabudete k bytu vlastnické právo. 

A ač vám to možná připadá otravné a zbytečné je s tím také spojena účast na schůzích.Na tyto schůze ale opravdu choďte, abyste měli přehled, co se děje. Developer mívá na schůzích velký vlastnický podíl. Nenechte ho, aby bylo vše tak, jak chce on.

Co se může stát? Developerovi může trvat měsíce i roky než prodá všechny byty. On je jejich vlastníkem a musí platit provozní náklady a přispívat do fondu oprav. Někteří nic neplatí a projde jim to. Jak? Ostatní vlastníci se nezajímají a dluhy platí společenství.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?